Dodana: 1 luty 2007 08:08

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:08

Izba Celna w Białymstoku – 2 lata przed i 2 lata po wejściu do Unii Europejskiej

26.04.2006 roku w białostockiej Izbie Celnej odbyło się spotkanie, na którym podsumowano pierwsze 2 lata członkostwa Polski w Unii Europejskiej z perspektywy wyników pracy Izby Celnej w Białymstoku.

Od 1 maja 2004 roku do dnia dzisiejszego przekazaliśmy do budżetu ponad 6,3 mld zł co stanowi trzykrotność kwot odprowadzonych do budżetu przez naszą Izbę za podobny okres przez wejściem Polski do Unii Europejskiej. Oprócz ceł, podatku VAT znajdujemy się w ścisłej czołówce izb celnych w naszym kraju w zakresie poboru podatku akcyzowego (największe grupy towarów dot. wyrobów tytoniowych, alkoholowych, gazu oraz paliw i olejów).

Co prawda zlikwidowano oddziały celne na polsko - litewskim odcinku granicy, jednakże dla zapewnienia efektywniejszej kontroli celnej na tym odcinku powołano między innymi Grupy Mobilne, których zadaniem jest między innymi patrolowanie dróg dojazdowych, kontrola bazarów i targowisk (takie grupy powstały w Budzisku, Ogrodnikach, Białymstoku oraz Bobrownikach). Coraz lepsze wyposażenie naszych funkcjonariuszy jak również wyszkolenie, przyczyniło się do coraz większej naszej skuteczności w walce z wszelkimi przejawami przestępczości celnej. W ciągu ostatnich dwóch lat wszczęliśmy ponad 5,6 tys. spraw karnych skarbowych, wystawiliśmy prawie 8 tys. mandatów karnych na kwotę 2,1 mln. zł.

Po wejściu Polski do Unii zanotowaliśmy w szczególności na odcinku polsko litewskim (a więc tam gdzie od 1 maja 2004 roku nie ma granicy celnej) wzrost o 20% ilości ujawnionych przypadków przemytu wyrobów tytoniowych (łącznie 25 mln. szt), alkoholowych prawie siedmiokrotnie (łącznie 13,5 tys. litrów), natomiast płyt CD i DVD – dwukrotnie (9,4 tys. szt). Odcinek granicy polsko – białoruskiej to poza wyrobami tytoniowymi (w dn. 10.02.2006 roku na przejściu granicznym w Bobrownikach ujawniono rekordowy przemyt papierosów w ilości 1,2 mln szt. o wartości przekraczającej 300 tys. zł), których zabezpieczono łącznie 20,3 mln. szt, przede wszystkim  płyty CD i DVD (łącznie 47,4 tys. szt) oraz odzież podrabiana (17,9 tys. szt). Ujawnienia tych pierwszych w mijającym okresie wzrosły dwukrotnie, natomiast podróbki to prawie siedmiokrotny wzrost udaremnionych przemytów (po 1 maja 2004 zabezpieczyliśmy 18 tys. szt. odzieży z podrobionymi znakami towarowymi (ADIDAS, PUMA, REEBOK, NIKE).

Poza tradycyjnym asortymentem przemytniczym w ostatnim okresie nie dopuściliśmy do wprowadzenia na obszar naszego kraju 17 ton zmieszanych odpadów pochodzących z Finlandii (w sprawie została wydana przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska decyzja nakazująca powrotny wywóz odpadów do Finlandii), które były przeznaczone dla jednej z białostockich firm. Ponadto w miesiącach marcu i kwietniu 2006 roku zabezpieczyliśmy na polsko litewskim przejściu w Budzisku odpowiednio cysternę gazu LPG oraz prawie 26 ton oleju bazowego.

Oprócz tych działań cały czas podnosimy poziom świadczonych usług, w szczególności jeśli chodzi o lokalne środowiska przedsiębiorców. To właśnie dla nich poprawiamy warunki funkcjonowania administracji celnej na obszarze naszego województwa. Rozbudowujemy i modernizujemy swoje jednostki,  jak również opracowujemy i wdrażamy procedury obsługi klienta. W naszych jednostkach trwają ostatnie przygotowania do uzyskania certyfikatu ISO. W 2005 r. zostały oddane do użytku dwa nowe, typowo turystyczne przejścia graniczne – w Białowieży oraz w Rudawce na Kanale Augustowskim.

Przychylając się do postulatów podlaskich przedsiębiorców, 1 stycznia 2005 roku uruchomiliśmy usługę internetową pozwalającą na dostęp do danych zawartych w rejestrze Zwrot VAT dla podróżnych. W chwili obecnej widzimy coraz większe zainteresowanie podmiotów tym systemem. Z usługi tej regularnie korzysta ponad 100 firm.

Zauważamy również coraz większą aktywność przedsiębiorców w zakresie dopłat do eksportu. Do chwili obecnej odnotowaliśmy już ponad 2000 zgłoszeń celnych, zgodnie z którymi przedsiębiorcy złożyli wnioski na kwotę przekraczającą 16 mln EURO (około 64 mln zł). Największe zainteresowanie wzbudzają towary objęte rynkiem mleka i przetworów mlecznych (mleko w proszku, masło, sery), rynkiem zbóż (skrobia), przetworzonych owoców i warzyw (dżemy owocowe) oraz cukru. Towary z naszego regionu są wysyłane praktycznie na cały świat. Odbiorcami towarów z rynku mleka są m.in. kraje Afryki, Ameryki Środkowej, czy też Azji, rynku zbóż - kraje Europy wschodniej, Azji, a nawet Ameryki Południowej, natomiast rynku przetworzonych owoców i warzyw - USA, RPA, a nawet Hong Kong.

            Powyższe potwierdza, iż pierwsze dwa lata w strukturach Unii Europejskiej możemy uznać za bardzo udane dla lokalnego środowiska przedsiębiorców oraz podlaskiej administracji celnej.

Rzecznik prasowy
Izby Celnej w Białymstoku

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook